אותות של תקווה
תכנית סיוע ארצית לבני נוער ולצעירים מפונים

עמותת אותות לוקחת חלק במאמץ הלאומי לטיפול, קליטה והכלה של אוכלוסיות בני נוער וצעירים אשר נפגעו באירועי השבעה לאוקטובר. באמצעות ניסיון רב שנים בטיפול בטראומה ובפוסט טראומה אנו מתגייסים בכל כוחינו לסיוע לאוכלוסיה הזו ומציעים תכנית טיפולית אשר מתפרשת ברחבי הארץ ומספקת מענה לבני נוער, לצעירים ולמשפחות.

בזמנים קשים, חוסן קהילתי שומר עלינו.

התכנית תפעל בכמה מוקדים ברחבי הארץ, וכל מרכז יפעל 2 ימים בשבוע. המענה ניתן ל-60 מטופלים בפורמט של 12 מפגשים. צוות התכנית כולל עובדים סוציאלים, מטפלים, רכזים ומדריכים חברתיים. כל אלו נועדו לחזק את החוסן האישי, הקולקטיבי והלאומי של האוכלוסיה שנפגעה.

 

עם מה מתמודדים בני הנוער והצעירים?

נכון למועד הנוכחי ישנם בישראל כ-100,000 אזרחים מפונים ומתפנים במלונות. על פי משרד החינוך מתוכם כ-31,000 הם ילדים. מתוך הילדים הללו, כ-12,000 הם בני נוער בין הגילאים 12-18. בני נוער וצעירים רבים שנאלצו להתפנות חווים שבר עצום: חלקם חוו אובדן בני משפחה או חברים, היו עדים למראות קשים, ונותקה הסביבה המוכרת והשגרתית להם. זהו מצב מאתגר שמעלה קשיים רגשיים קשים מנשוא: אובדן אמון, טראומה, חרדה ודיכאון. אלו עשויים להוביל למגוון של התנהגויות הרסניות: הסתגרות, צריכת סמים, התנהגות אלימה או הענשה עצמית.

רבים מהם מרגישים ״אשמים״ על כך שהם ניצלו וחבריהם נחטפו או נרצחו. המבנה המשפחתי גם כן חווה שינוי חד, כאשר לא מתגוררים יותר בבית המוכר אלא מצטופפים בבתי מלון, ולעתים קרובות כל המשפחה בחדר אחד. מתוך כל אלו עולה צורך אקוטי למסגרות המספקות מענה רגשי, טיפול, חיזוק הקהילתיות, אמפתיה וכמו גם כלים להתמודדות עם המצב – בני הנוער והצעירים הללו אינם צריכים להתמודד עם האתגרים הללו לבדם.אותות נותנת עוגן של תקווה ויציבות.

מטרת התכנית היא בניית רשתות תמיכה משפחתיות, חברתיות וקהילתיות, מתן מענה טיפולי, וחיזוק היכולת לבנות סוכנות (agency) פנימית וכלים רגשיים להתמודדות עם המציאות הנוכחית. אנו קשובים לצרכים של הקהילה הנזקקת ועמלים על הכנת תכנית מדויקת תוך התייחסות לאוכלוסיית היעד, איתור הקשיים והחסכים שעולים, הבנה מי מרכיב את הקהילה ומה נותן לה תחושת לכידות, איתור הגורמים שמחזקים את החוסן ומה מאתגר אותו? כיצד בונים זיקה לקהילה המקומית ואילו צרכים עולים מול הקהילה המקומית.

מה התכנית מציעה?

  • קבוצה טיפולית להתמודדות עם טראומה
  • טיפול משפחתי והדרכות הוריות ב-Zoom
  • קבוצות תמיכה להורים
  • תחושת קהילתיות
  • חיזוק תחושת הקהילתיות ובניית קבוצה חמה ומכילה. 
  • חיבור ושילוב של הצעירים ובני הנוער בקהילה, במסגרות, ובמקומות העבודה המקומיים.
  • חיבור לשירותים סוציאליים ובניית המשך תכנית טיפולים במידת הצורך.
  • מרכזים הפועלים ברחבי הארץ ופתוחים 5 ימים בשבוע.

עם ניסיון של שנים, אנחנו בעמותת אותות יודעים שבאמצעות עוגנים ומסגרות מיטיבות ניתן לחזק את היכולת להתמודדות עם מציאות משתנה ובלתי יציבה, ולרבות טראומה ופוסט טראומה. אלו כלים חשובים עבור כל אחת ואחד מאיתנו. בימים אלו, אנו זקוקים לתמיכה כפרטים, אך גם כקהילה וחברה רחבה יותר. אנחנו מזמינים אתכם לתרום למאמץ בזמנים קשים אלו.

תרומה באשראי

תרומה בהעברה בנקאית

בנק לאומי, סניף 780, חשבון 815600/37
לפקודת עמותת אותות