מרכזי למידה

עמותת אותות מפעילה שבעה מרכזי למידה בשיתוף תכנית היל"ה, התכנית הוקמה בעקבות הצורך במתן מענה ייחודי לנוער שנשר מהמסגרות הפורמליות מסיבות שונות ונוצר צורך לשלבו. כיום, מהווה התכנית מסגרת חינוכית ייחודית המוכרת לצורכי הקניית השכלה, ובבסיסה העיקרון של הקניית יכולות והשלמת פערים לנערות/נערים על מנת לחזק השתלבות חברתית ותעסוקתית עתידית .

מודל ההפעלה במסגרות העמותה שוכלל והותאם לצרכים ולמאפיינים של נוער בסיכון על קצה הרצף הטיפולי השוהים במסגרות הלנתיות, חלקם תחת צווי בית משפט. 

בני הנוער הנמצאים תחת אחריותנו חוו חוויות תסכול וחוסר הצלחה במערכת החינוך הפורמאלית. 

תכנית היל"ה מאפשרת גם לנערים/ות, שלא שהו שנים באופן סדיר במערכת החינוך, למידה משמעותית תוך הגעה להישגים לימודיים משמעותיים ובכלל זה הגעה לתעודות 10 ו 12 שנות לימוד ואף תעודות בגרות מלאות לבני נוער השוהים פרקי זמן ארוכים במסגרות. 

תכנית היל"ה של משרד החינוך דואגת לצוותי הוראה ישירים עבור הנערים, אולם העמותה מממנת מתקציבה רכזי השכלה לכל מסגרת ב % משרה משתנים. 

תיאור 

הצורך שהפרויקט נותן לו מענה: מחקרים רבים אשר בחנו את השפעת ההצלחה בלימודים של בני ונער בסיכון על התהליך ההחלמה הכללי שלהם נמצא כבעל חשיבות גבוהה במיוחד כלומר ישנה קולרציה גבוהה בין הצלחה בלימודים לשילוב נכון ומותאם של בני נוער בסיכון בחברה הנורמטיבית, דבר שהקנה כרטיס כניסה לשיפור חייהם בעתיד. הפעלת מרכזי השכלה במסגרות העמותה מתוקצבים בחסר רב, אין מספיק משרות המספקות מענה הולם לצרכי בני הנוער. הפעלת מרכזי השכלה באופן שכזה ימנע מבני הנוער להשיג את היעדים ההשכלתיים המצופים.

מהות הפעלת מערך מרכזי השכלה המספק מענה עבור צרכי בני הנוער בסיכון.

איך מתבצע בפועל? בכל מרכז השכלה יש רכז שתפקידו לנהל את המרכז למידה, אנשי הצוות והמתנדבים, בניית תכניות השכלה, בניית מערכי לימוד והתאמתם לכל נערה ונער, בניית מערכי העשרה ופנאי. יצירת חוויות הצלחה והישגיות.

תוצרים: שילוב כל בני הנוער המגיעים למסגרות העמותה במרכזי הלמידה, בניית תכנית לימודית אישית, עמידה ביעדים האישיים של כל נערה ונער. בפעם הראשונה בחייהם בני נוער אלו יחוו הצלחה בלימודים וישלימו את פערי ההשכלה איתם הגיעו.

מדדי ההצלחה יהיו ביחס ליעדים האישיים של כל תלמיד באמצעות ועדות הערכה עם נציגי משרד החינוך והמסגרת.

סה"כ עלות שכר ל הפעלת 7 מסגרות ברמה החודשית 40,000 ₪, בנוסף העמותה מממנת את כל ההוצאות הכלליות (ספרי לימוד, ציוד מתכלה, ציוד משרדי, חומרי אומנות, סדנאות העשרה וכו') בעלות חודשית של כ 7000 ₪ בחודש לכלל המרכזים.

סה"כ עלות הפעלה שנתית של 7 מרכזי למידה – 564,000 ₪ 

אודות העמותה

עמותת אותות קיימת מאז 1981 ונותנת מענה לצעירים בסיכון בגילי 13-26 על ידי סיוע בקורתת גג, מיצוי זכויות ומתן כלים לחיים מתפקדים בחברה הישראלית.

העמותה מפעילה כ-34 מסגרות חוץ ביתיות ופתרונות דיור זמניות בפריסה ארצית כחלק מחיי הקהילה.

בעמותה קיימות מסגרות ייעודיות למגזר היהודי, הערבי, הדתי – החרדי ולקהילת הלהטב״ק על מנת להתאים את הצרכים ולספק קורת גג ביתית ובטוחה.

העמותה נותנת מענה למעל 2,300 צעירים בשנה שאין להם עורף משפחתי ו/או שאינם מתפקדים בכוחות עצמם.

פעילות העמותה מפוקחת על ידי משרד הרווחה משרד העבודה שרואה בעמותה שותפה טבעית להובלת הפיתוח ויישום תוכניות בתחום נוער בסיכון.

אותות זכתה בפרס רקאנטי היוקרתי בשנת 2018 עבור פרויקט חדשני הנותן מענה לצעירות ללא עורף משפחתי.

מדוע דווקא עכשיו יש צורך בפרויקט זה?

מעל 50% מהעמותות בישראל עצרו פעילות בשנת 2020, בזכות סיוע ותמיכה מרובה בעמותה המהווה זרוע ביצועית של משרד הרווחה מעל 2,000 נערים ונערות השנה לא התגלגלו לחיי רחוב.  תמכו והשפיעו!

שתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email