דבר המנכ"ל

1.1.2024 | כ' בטבת תשפ"ד

חברות וחברים יקרים,

בימים אלו אני נכנס בחרדת קודש לתפקיד מנכ"ל העמותה. אני מבקש לשתף אתכם במקצת מהתחושות ומהתובנות שלי בשלב הזה.

"אותות", עמותה הפועלת לצד משרד הרווחה מזה כ 43 שנים, חרטה על דגלה לעשות למען מימוש זכותם של בני נוער וצעירים.ות בסיכון, להתפתח, למצות את יכולותיהם ולהשתלב בחברה כאזרחים מן השורה. אנו כולנו, אנשי מקצוע ומתנדבים, לקחנו על עצמנו את המשימה הזו ואני גאה להוביל אתכם ועם הוועד המנהל את האתגר הגדול והחשוב הזה, לסייע ככל הניתן לכמה שיותר בני נוער וצעירים הזקוקים וזקוקות לנו; להעניק להם מיטה חמה, ארוחה חמה, חיבוק וארגז כלים לחיים.

מעבר למוסר, לחמלה ולעשיית הטוב, יש בטיפול בנוער בסיכון ללא עורף משפחתי, גם השקעה ישירה בחברה ובמדינה. הצעירות והצעירים הללו, המגיעים אלינו ברגעי המשבר הקשים ביותר שלהם, לעיתים ממש בסוף הלילה, כדי למצוא קרן אור וקורת גג, הם חלק מהדור הבא שלנו כאן. הצעירים הללו, יהיו כאן לצד ילדינו בהובלת המדינה. מחובתנו, לדאוג ולוודא שיהיו בידם הכלים, הכוחות והמשאבים להוביל, לחזק ולבנות, ולא להיות לנשים ואנשים שקופים החיים בשולי החברה. חברה אזרחית בריאה ומדינה הרואה פני עתיד, ישקיעו (כן, גם כלכלית!) ויאפשרו שיקום ושילוב אמיתי של הצעירים הללו. הם הפנים של כולנו ואנו נמדד באופן שבו נצליח לגרום לאושרם ולהצלחתם.

בטקסי הדלקת המשואות נאמרו בשנים האחרונות לא מעט מילים יפות על כך שחברה נמדדת על פי יחסה לחלש. אנחנו באותות, מבטאים בדיוק את הערך הזה ואני מקווה שנצליח יחד לכרוך עמנו יותר ויותר שותפים לדרך. יצירת שותפויות רבות ככל הניתן, יאפשרו לנו להגדיל את מעגלי התמיכה והסיוע וליצור הבנה לאחריות ולאתגר הנגזר ממנה. כל רעיון חברתי המבקש לעשות שינוי, חייב לבוא יחד עם נשות ואנשי חזון, עשייה נחושה ומשאבים. לצערי, בתחום הטיפול בנוער בסיכון, קיים פער גדול בין הרצוי למצוי, בין הצורך האמיתי הקיים, לבין משאבים המוקצים לפתרונו.

בכוונתי, יחד עמכם ועם הוועד המנהל, לאתר שותפים רציניים ולהפוך כל אבן, הן בתקציב המדינה והן בקרב הציבור הישראלי והמגזר העסקי, בכדי לאתר משאבים כספיים, שיאפשרו לעמותה לעבוד באופן מאוזן תקציבי ולהעניק לצעירים שלנו קורת גג לטווח הקצר והארוך יותר, להגיש סיוע למי שזקוק וזקוקה לנו ולתרום לחברה נכונה ובריאה יותר. אני יודע כי המדינה רואה עמנו עין בעין את האתגר. כולי תקווה כי נמשיך למצוא במשרד הרווחה והשירותים החברתיים אוזן קשבת ואמצעים, שיאפשרו לנו להעמיק את שליחותנו ולסייע ביחד לעתיד טוב יותר של הצעירים.

בכוונתי לשמר את הערכים והעשייה המבורכת רבת השנים שנעשתה באותות. לצד זאת נפתח את הארגון כדי שיהווה בית ליותר צעירים גם בשנים הבאות, ניזום תוכניות סיוע חדשניות ומגוונות לקהל היעד ונבקש להעלות את המודעות והמעורבות של הציבור בתחום העשייה החשוב שלנו. כל זאת נעשה יחד עם שותפינו הטובים והטבעיים במשרד הרווחה וגורמים נוספים מהמגזר העסקי והחברה האזרחית – חברה המוכיחה בימים אלו במיוחד, יוזמה, נחישות ואחריות רבה.

אי אפשר מבלי להתייחס לתקופה הקשה והמטלטלת העוברת על כולנו כתוצאה מההתקפה הנפשעת שנפתחה על מדינת ישראל ואזרחיה בשבת השחורה של ה 7 באוקטובר. למלחמה בחזית הדרום והחזיתות האחרות, יש ועוד תהיה השלכה עצומה על כל תחומי החיים במדינה בטווח הקצר והארוך. אנו באותות, מחויבים לשמור על בני הנוער והצעירים חסרי העורף המשפחתי תמיד, ובמיוחד בימים קשים אלו.

מלחמה ומשבר לאומי תמיד קשים יותר לחוליות החלשות בחברה ואנו נהיה כאן כדי להגן, לתמוך ולוודא שלא יפגעו עוד יותר. כפי שכולכם יודעים, במסיבה ברעים איבדנו שני עובדים מסורים וחברים יקרים – אברהם גילעד טיברג ז"ל ודניאל כהן ז"ל. עמותת אותות כולה מחבקת את המשפחות היקרות ומשתתפת בצערן העמוק. אנו נמצא דרך מכובדת, כדי להוקיר ולהנציח את יקיריהם שעבדו עמנו כתף אל כתף והיו אהובים ומשמעותיים כל כך על הצעירים והצוות בעמותה. יהי זכרם ברוך!

לסיום, אני מבקש לפנות אל כל אחת ואחד מכם, נשות ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה, מתנדבים ושותפים, וכמובן לחברי הוועד המנהל וליו"ר גב' ראלי רבינוביץ', להודות לכולכם על האמון, על הלב הגדול ועל העשייה רבת השנים הנעשית באותות למען נוער בסיכון בישראל. זו גם הזדמנות עבורי להודות לגב' תמר אלון על שירותה המסור בעמותה לאורך כ-32 שנים ולאחל לה בריאות והצלחה בהמשך הדרך!

בתקופה הקרובה אעמיק את היכרותי עם העמותה וכמובן שאגיע להיכרות עם כולכם. אין לי ספק כי ביחד נצליח להוסיף ולפתח את הארגון לטובת קהל היעד שלנו, החברה והמדינה, ולעשות דברים גדולים ומרגשים.

בתקווה לימים שקטים, השתתפות בצער המשפחות שאיבדו את יקיריהם, החלמה לפצועים ותפילה לחזרת החטופים במהרה.  בברכת הצלחה, בריאות והמשך עשיית טוב!

שלכם בהערכה רבה ובידידות,
בועז הרמן, מנכ"ל